środa, stycznia 02, 2013

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów

Jakiś czas temu (dokładnie jakiś tydzień temu) zaczęłam olejować włosy. Już teraz widze, że daje to zadowalające efekty. Ogólnie moje włosy są bardzo zniszczone - od 13 roku życia dzień w dzień prostowałam włosy aż do tamtego roku, plus w tamtym roku przefarbowałam się na jasny blond (gdzie ja mam włosy kolory ciemny blond, przechodzący może już lekko w brąz?) i farbowałam się 3-4 tygodnie przez ok 9-10 miesięcy (z początku używałam farb fryzjerskich, następnie przerzuciłam się na Palette). Do tego moje włosy strasznie się 'puszą', oraz z natury nie są proste, lecz pofalowane (ni to proste ni to kręcone :) ). Stosowałam miliony odżywek oraz szamponów, a moje włosy nadal były bardzo suche i zniszczone. Dlatego też w lutym 2012 roku powiedziałam sobie "stop" i przestałam prostować, suszyć oraz farbować włosy. Wiadomo, że raz na jakiś czas wysuszyłam je albo wyprostowałam, aby wyglądać lepiej :) ale starałam się robić to jak najrzadziej. Jednak i to nie pomogło, bo włosy były już zniszczone. Pewnego razu rozmawiając z koleżanką, ta podsunęła mi temat właśnie "olejowania włosów". Ona robi to z koleżankami już od ponad roku, przy czym własnie farbuje się na jasny blond, a jej włosy są piękne! Lśnią, błyszczą się, są gładkie w dotyku. Pomyślałam, że przecież mogę spróbować, nic mi już bardziej nie zaszkodzi ;)) Z ciekawości weszłam więc w internet poszukując stron z frazami "olejowanie włosów". Dzięki temu znalazłam super blog!! Blog Orlicy Ogólnie olejowanie włosów to zabieg dla osób ze zniszczonymi, suchymi i niesfornymi włosami i rozdwojonymi końcówkami. Wsmarowywanie we włosy olejków poprawia ich sprężystość, nawilża i regeneruje, a odpowiednio dobrane olejki zapobiegają wypadaniu włosów i poprawiają stan skóry głowy. Nie jestem mistrzem olejowanie i nie znam się na wszystkim z tym związanym (gdyż to bardzo rozległy temat) dlatego też będę się tu opierać na cudzej wiedzy (między innymi Orlicy :) ).


Jak działają oleje?

Właściwie olejami można osiągnąć bardzo wiele, jeśli wie się, jakiego oleju w jakim celu używać. W zależności od stosowania, mogą one odżywiać włosy, nawilżać je, powodować mniejsze wypadanie czy przetłuszczanie, nabłyszczać, dodawać objętości. Tutaj sprecyzuję działanie kilku najpopularniejszych olejów stosowanych w pielęgnacji włosów:


Olej kokosowy może być ze świeżego miąszu jak i z kopry.
Olej kokosowy otrzymywany jest z miąższu owoców (orzechów) palmy kokosowe. Oznacza to m.in., że został tłoczony ze świeżo zebranych orzechów bez poprzedniego suszenia, bez użycia środków chemicznych i wysokiej temperatury.Tą metodą otrzymywany jest bardzo wysokiej jakości olej kokosowy. Posiada on naturalny, intensywny kokosowy zapach nieporównywalnie lepszy od oleju kokosowego tłoczonego z kopry (suchego miąższu). Posiada bardzo wysoką zawartość kwasu laurynowego, 50 - 57 %. Większość olejów kokosowych ma zawartość 46 - 49 % kwasu laurynowego, a niektóre tylko 42%. Olej kokosowy zawiera również kwasy nasycone stearynowy i palmitynowy oraz kwasy kaprynowy i kapronowy. Ma wysoką zawartość witaminy E.

Olej kokosowy pielęgnuje suche i łamliwe włosy. Dzięki wysokiej zawartości kwasu laurynowego łatwo wnika we włosy. Zalecany jest również do pielęgnacji skóry suchej i popękanej. Na skórze tworzy warstwę, ochronny film.

Olej kokosowy zalecany jest również jako odżywczo-regenerująca maska do włosów kładziona na ciepło lub na zimno. Może być używany w postaci czystej, lub dla suchych i łamliwych włosów mieszany z jojobą oraz lecytyną sojową. Maskę kładziemy na włosy przed myciem. Wcieramy roztopiony olej kokosowy tylko we włosy i zawijamy głowę ręcznikiem na 10-15 minut (lub spinamy włosy). Można również stosować olej kokosowy do pielęgnacji zniszczonych końcówek włosów wcierając go przed rozczesaniem mokrych włosów jako balsam. Zapobiega to uszkodzenia włosów przy czesaniu.





Olej z pestek winogron: ma właściwości nawilżające i wygładzające. Nadaje się do pielęgnacji włosów cienkich i słabych, może dodać im objętości.
   
   
 Olej ze słodkich migdałów: znakomita odżywka dla wysuszonych i zniszczonych włosów. Zniszczone włosy szybko odzyskają blask, staną się nawilżone i bardziej miękkie. Można chronić nim włosy także podczas pobytu na plaży, czy basenie – wystarczy posmarować nim końcówki włosów, a stworzy dla nich swoistą tarczę ochronną przed słońcem, piaskiem, wiatrem czy chlorem.

Olej jojoba jest przezroczysty, ma kolor bursztynowy oraz przyjemny, lekko orzechowy zapach. W temperaturze pokojowej jest ciekły. Olej ten zawiera skwalen, wyższe alkohole, kwasy tłuszczowe (palmitynian cetylu), fitosterole, witaminę E i F.

Jojoba charakteryzuje się bardzo wysoką zgodnością biologiczną ze skórą. Dzięki wysokiemu powinowactwu do ludzkiej skóry, łatwo jest wchłaniany przez skórę i włosy. Jojoba odżywia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę i włosy.
   
Olejek Amla: wyciąg z owoców amla (amalaki - agrestu indyjskiego) sprawia, że włosy stają się po nim są sprężyste, zdrowe, błyszczące. Będziesz mieć wrażenie, że włosy są odżywione od środka i mieć poczucie lepszej pielęgnacji.
    
   
Oliwa z oliwek: to nieoceniony składnik natłuszczający i wzmacniający w preparatach do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów oraz kruchych, łamliwych paznokci. Porządnie odżywia włosy i przywraca im zdrową kondycję.

olej rycynowy
Olej rycynowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe, posiada wygładzające i zmiękczające właściwości. Jest humektantem, poprawia nawilżenie skóry. Olej ceniony jest za swoje właściwości ochronne w stosunku do naskórka i włosów. Wykazuje wysokie powinowadztwo do keratyny.
olej argandowy 
Olej tłoczony na zimno ze świeżych orzechów jest przeznaczony dla przemysłu kosmetycznego, natomiast olej tłoczony tradycyjnie (z prażonych orzechów) jest m.in. jakości spożywczej
Olej arganowy jest doskonały na suchą i starzejącą się skórę, chroni przed przedwsczesnym pojawieniem się zmarszczek. Zawiera m.in. witaminę E, stygmasterol regenerujący naskórek oraz tirukallol łagodzący objawy allergii, wzmacnia paznokcie i włosy.


olej sezamowy 
Używany jako czysty olejek do ciała, do masażu, po kąpieli, stosowany w kremach, mleczkach przeznaczonych dla skóry suchej, mieszanej (z tendencją do suchej), dojrzałej, źle ukrwionej i wrażliwej. Używany także w kosmetykach przeciwsłonecznych, w preparatach do pielęgnacji suchych włosów i suchej skóry głowy. 
Olej sezamowy ma właściwości rozgrzewające, oczyszczające (odtrutkowe), reguluje pracę gruczołów łojowych. Nie powinien być stosowany przy neurodermitis lub zapaleniach skórnych!

olej z dzikiej róży 
Stosowany przy każdym typie skóry, ale szczególnie polecany przy wrażliwej, uszkodzonej skórze (także przez nadmierne opalanie), przy cerze ze skłonnością do pękających, rozszerzonych naczynek. Olej ten wspomaga łuszczącą się skórę, hamuje proces starzenia, równie dobry dla skóry tłustej ze skłonnością do trądziku. Używany w preparatach do pielęgnacji zniszczonych włosów (wzmacnia elastyczność). Wykazuje działanie ochronne, przeciwzapalne, rozjaśnia, uelastycznia i ożywia zmęczoną skórę, wygładza zmarszczki.
Może być mieszany z innym olejem roślinnym, co doda mu stabilności i przedłuży jego ważność. Po otwarciu zachowuje swoją ważność do 3miesięcy.
Nie należy go ogrzewać.

Jakie oleje stosować?    
                                    


Ogólnie możemy używać wszystkich olejów jednak omijajmy olejki eteryczne! 

Najlepiej kupować oleje nierafinowane i zimnotłoczone. Informacje te powinniście znaleźć na etykiecie na butelce.
Możemy także kupić oleje typowo kosmetyczne, w których skład wchodzą różnego typu oleje. Unikajcie lepiej tych z parafiną.

Czy muszą to być specjalne oleje do włosów?




Nie :) Jest sporo olejków i oliwek wśród kosmetyków do ciała, czy dla niemowląt - warto kupić i taki, jeśli ma naturalny skład, czyli niemal same oleje na liście. Ja ze swojej strony mogę tu polecić olejki Alterra -migdały i papaja (pachnie pięknie, można go kupić w każdym Rossmannie jednak cena nie jest niska w porównaniu do ilości 200ml-14-18 zł ) oraz oliwka Bambino (jesli ktoś lubi taki zapach to polecam jak najbardziej!!:) ) Jak pisałam już wcześniej, mogą to być też zwykłe kuchenne oleje - oliwa z oliwek (ale jest trudniejsza w zmyciu niż np olej z pestek winogron albo oliwka do ciała), olej lniany, sezamowy, z pestek winogron... -, jeśli są nierafinowane, niedoprawianie przyprawami i jeśli nie są mieszankami olejów - szukamy napisów "100%" albo "pure" :)


 Jak nakładać oleje?    
                                             
 Wylewamy trochę oleju do miseczki albo bezpośrednio na rękę, rozgrzewamy chwilkę między dłoniami i wcieramy we włosy. Ja np gdzieś w kosmetykach znalazłam stare opakowanie po mgiełce do ciała z Avonu i wlewam tam olej z odrobiną wody (aby lepiej olej się rozprowadzał) i spryskuje włosy. Łatwe i wygodne, przy czym prawie nie brudzę rąk. Podobno rozgrzany olej lepiej działa, ale mi nigdy nie chce się ich podgrzewać ;) Niektóre też lepiej działają na wilgotnych włosach - ale szczerze mówiąc boje się spróbować, gdyż wydaje mi się, że połączenie oleju plus mokre włosy w rezultacie da mi tłuste ubrania, mnie cała i pół mieszkania :), więc wybieram metodę "na suche włosy". Co do mieszanki oleju hmm można różnie to robić. Zakupiłam sobie olej z pestek winogron(chciałam kokosowy, jednak z moim mieście nie ma nigdzie sklepu gdzie bym taki znalazła i tylko taki olej był dostępny) i mieszam go z oliwką Bambino albo z olejkiem Alterra. Mniej więcej w proporcji 3/4 oleju z pestek winogron i 1/4 oliwki, do tego około łyżka wody. Taką mieszankę swobodnie możemy nałożyć na włosy. Szczerze to dodaje oliwki tylko dla zapachu, bo ona nic zbytnio nie zmienia, poza tym, że włosy po nałożeniu oliwki Alterra cudownie (moim zdaniem) pachną :)
   

Jak długo trzymać oleje na włosach?

Im dłużej i im częściej, tym lepiej :) Poleca się nawet zostawienie oleju na włosach na noc - wtedy są dwa rozwiązania ręcznik na poduszce lub moje - turban na głowe, a na niego zwykłą torebkę foliową i wszystko ładnie sie trzyma, nawet w nocy :) ) Osobiście używam olejów na noc właściwie za każdym razem, kiedy wiem, że rano będę miała możliwość umycia włosów. Jeśli nie będę miała, a mam czas np popołudniu, nakładam olej po południu i zmywam wieczorem, zawsze starając się trzymać go na włosach co najmniej 4-5 H.

Jednak jest to trochę męczące... nie można nigdzie wyjść, bo ma się olej na włosach. Cóż...dla bycia pieknym można zrobić wszystko :D

   
      Czym zmywać oleje? 

 
Większość szamponów zawiera tak zwane SLSy albo SLESy - są to substancje myjące, które wymywają z włosów także te zbawienne dla nich działanie olejów. W składzie znajdziemy je zwykle na drugim albo trzecim miejscu, pod nazwą Sodium Lauryl Sulfate lub Sodium Laureth Sulfate.  Kupiłam bardzo tani i bardzo przyjemny szampon dla niemowląt marki BabyDream - większość kosmetyków dla dzieci nie zawiera SLS. Szampon ten bez problemu zmywa oleje, pozostawiając włosy miękkie i ładnie pachnące. Kosztował mnie zawrotną kwotę 4zł w Rossmannie:) Używam także drugiego z Nivea hipoalergicznego (jest także dobry, choć ma trochę gorszy skład i jednak droższy, kosztuje ok 10 zł). Najlepiej zmyć olej ok 2 razy (tzn zastosować szampon 2 razy), wtedy mamy pewność, że nigdzie na włosach on nie pozostał, jednak róbcie to według uznania :)  Po użyciu samego szamponu bez silikonu włosy bardzo trudno rozczesać, gdyż to właśnie silikon nadaje im taka gładkość. Dlatego po zmyciu oleju używam odżywki właśnie bez silikonu np. z Balei lub z Garniera.
Odżywka z Garniera RECENZJA
Odżywka z Balei RECENZJA
Odżywka z Yves Rocher RECENZJA




Gdzie można zaopatrzyć się w oleje?


Oleje, które znajdują swoje wykorzystanie w kuchni, znajdziemy w każdym większym markecie. Możemy poszukać  także w sklepach zielarskich albo w internecie ( głównie allegro, które jest skarbnicą wszystkiego, co można kupić :) ). Ceny są bardzo różne, zależnie od oficjalnego przeznaczenia (kuchenne lub kosmetyczne), jakości, rodzaju... polecam najpierw odwiedzić np. Kauflan, Netto, Polo Market czy Biedronke. Takie markety wprowadzają coraz więcej różnych dobrych olei. Nie mówiąc już o Almie czy Piotrze i Pawle.


   Od czego zacząć?

Jednym z najłatwiej dostępnych, uniwersalnych i popularnych olejów jest z pestek winogron - i to od niego polecam rozpocząć przygodę z olejami :) (można go łatwo kupić w takich sieciach sklepów jak Netto czy PoloMarket)  Jest to jednak moja subiektywna ocena, bo sama od niego zaczynałam! :) 

Tylko pamiętajcie, aby nie poddawać się po pierwszym zabiegu ! Być może wasze włosy potrzebują kilkunastu/kilkudziesięciu takich zabiegów, albo musicie zmienić olej :)
Powodzenia!


Gdzie warto zajrzeć, przeczytać i skąd czerpałam inspiracje?
klik 1
klik 2
klik 3


2 komentarze:

  1. nie słyszałam o czymś takim:D może kiedyś spróbuję, ale raczej nie zwykłym olejem:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To spróbuj olejka Alltera - jest dostępny w Rossmannie za jakieś 14-18 zł. Jest to olejek do ciała :)

      Albo oliwkę z BabyDream też dostępną w Rossmannie za niecałe 10 zł :))

      Usuń

Zapraszam do komentowania i wyrażania swojej opini! :)